КНП "МАШІВСЬКА ЛІКАРНЯ" МАШІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ви завітали на сайт мережі закладів охорони здоров'я Полтавської області (записатися на прийом до лікаря можна по тел. (05364)9-13-65

ЩЕ ТРОХИ Про DELTA І ЩО З ЦИМ РОБИТИ

| Прокоментуй!

Напередодні зростання захворюваності, що спостерігається в багатьох країнах. У США за останні два тижні кількість випадків COVID-19 потроїлася, повсюдно Delta (Associated Press).

Варіант Delta має близько 15 різних мутацій в порівнянні з вихідним вірусом. Дві з них, L452R і E484Q, являють собою мутації S-білка, які допомагають вірусу уникнути антитіл, як природних, так і поствакцинальних. Але у нього є ще одна мутація за межами сайту зв’язування – P681R. Вважають, що вона, з одного боку, посилює «прилипання» вірусу до наших клітин, з іншого боку, сприяє утворенню синцития – злиття клітин з формуванням багатоядерної структури із загальною цитоплазмою, така собі фабрика з виробництва клітин.

Можливість створення синцития не унікальна для Delta або навіть SARS-CoV-2, його ранні варіанти і інші віруси, наприклад, RSV (респіраторно-синцитіальних вірус), можуть робити те ж саме, але синцитії, створювані варіантом Delta, набагато ширший. Це пояснює буквально вибухове наростання вірусного навантаження, що супроводжується вираженою клінічною симптоматикою – підвищення температури, інтоксикація, ранні вірусні пневмонії, які можуть призводити до зниження сатурації буквально на 4-5 день від дебюту клінічних симптомів. Крім того, це обумовлює більш високу контагіозність збудника – в 2020 році було потрібно в середньому 6 днів до позитивного ПЛР після контакту, з Delta на це йде в середньому близько 4 днів.

Здатність Delta утворювати синцитії допомагає йому вислизати від імунної системи і робить вірус більш небезпечним для організму. В процесі відтворення віруси ушкоджують клітинний апарат і створюють свої копії, які, після загибелі клітини, потрапляють у міжклітинний простір і тільки там піддаються атаці нейтралізують антитілами. Коли клітини зливаються в синцитій, що знаходиться всередині вірус уникає дії антитіл. Більш того, Delta частково вислизає від антитіл, що виробляються і у відповідь на вакцинацію, причому робить це більш ефективно, ніж штам Alpha (В.1.1.7.). У літніх людей цей ефект більш виражений. Якщо людина вакцинована один раз, ефективність вакцинації становить близько 30% для запобігання хвороби і 75% для запобігання госпіталізації (дані Великобританії).

Нарешті, здатність вірусу утворювати синцитії може завдати більшої шкоди тканинам і органам організму, особливо легких, де альвеоли мають товщину всього в одну клітку.

Що все це означає для нас?

-    зустрічатися з новими штамами вірусу треба, маючи імунітет;

-    гуморальний імунітет після хвороби, за даними ряду досліджень, триває не менше 11 місяців, пріоритет в вакцинації треба віддавати неімунним, особливо з груп ризику;

-    поки ще все відносно спокійно – вакцинуйтеся і довакцинуйтеся, хто вже отримав першу дозу;

-    після вакцинації не забувайте посилювати засоби індивідуального захисту протягом першого тижня, особливо якщо вона припадає на період інтенсивного росту захворюваності, бо ви уразливі до інфікування – уникайте людних місць, носіть маски;

-    оздоровлення, правильне харчування, повноцінний сон. До цього треба прагнути, бо в здоровому тілі – здоровий дух, і навпаки …).

 

Ольга Голубовська  – український інфекціоніст, доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України

24 липня 2021 року

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .